logo
Jak ocieplić budę dla psa na zimę?

Jak ocieplić budę dla psa na zimę?

Mimo iż zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, niskie temperatury w końcu dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i czworonogom. Podobnie jak człowiek, również pies potrzebuje swojego kąta, a więc należy mu zapewnić odpowiednie schronienie na podwórzu. Budy zbite naprędce z kilku desek należą już do przeszłości, ale nadal jest sporo do nadrobienia w kwestii ich izolacji. Jak ocieplić budę dla psa na zimę, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo?

Jak dobrać budę dla psa?

Jeżeli nie wiecie, jak ocieplić budę dla psa, za chwilę wszystko będzie jasne. Jednak zanim o ociepleniu, najpierw należy odnieść się do samej budy pod kątem potrzeb czworonoga. Pod uwagę należy wziąć między innymi jego wymiary. Musi ona być wystarczająco duża, aby pies czuł się w niej wygodnie, z drugiej strony zbyt pokaźna będzie trudniejsza w nagrzaniu. Zwłaszcza że standardowa psia buda nie ma ogrzewania, a więc całe ciepło oddaje czworonożny pupil. Jednak już dodatkowe ocieplenie pomoże w zatrzymaniu ciepła wewnątrz. W tym celu trzeba również zadbać o jak najmniejsze wejście do budy, a ponadto zasłonić je przed wiatrem, ewentualnie zbudować przedsionek.

Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel rodziny, ale również stróż podwórza. Dlatego buda dla psa musi zostać umiejscowiona w miejscu, z którego czworonóg będzie mógł obserwować całe otoczenie.

Jak ocieplić budę dla psa?

Ocieplana buda dla psa ma warstwę termoizolacyjną, dzięki czemu pies będzie miał ciepło zimą i chłodno w upalne, letnie dni. Właściwie zaizolować należy podłogi, ściany i sufit.

Podłoga

W pierwszej kolejności należy zająć się podłogą, przez którą pies odczuwa najwięcej zimna, a co ma związek przede wszystkim z wyziębionym gruntem. Zwykła podłoga to zbyt mało. Najprościej wyścielić ją słomą lub sianem. Ważne natomiast, aby wyściółkę regularnie wymieniać i uzupełniać jej nabytki. Niestety, to proste i tanie rozwiązanie ma swoje minusy. Psy mogą mieć alergię na trawy, a przede wszystkim roztocza czy pleśń roślinną. Poza tym trzeba być gotowym na sprzątanie siana roznoszonego przez czworonogi.

Dobrym rozwiązaniem jest styropian. Wystarczy wyścielić nim budę, a następnie pokryć wykładziną. Sprawdzi się też deska, sklejka czy płyta OSB. Przed każdym sezonem jesienno-zimowym należy je jednak konserwować, a przed pierwszym położeniem również zaimpregnować.

Ściany

Jeżeli chodzi o ściany, najważniejsza jest wysoka jakość materiału. Ściany muszą być szczelne, najlepiej dwuwarstwowe. Dobrze, kiedy szczeliny między dwoma warstwami na siebie nie nachodzą, a więc deski drugiej warstwy znaleźć się muszą w połowie szerokości deski z pierwszej warstwy. Niezbędna jest też impregnacja drewna. Jeszcze lepszą izolację termiczną uzyskać można przez zastosowanie między warstwami materiału termoizolacyjnego, np. styropianu.

Dach

W budzie kluczowy jest dach. W roli pokrycia dachowego często wykorzystuje się blachę, ale to materiał, który szybko się nagrzewa, a więc latem wewnątrz budy jest duży zaduch. Z kolei zimą blacha nie zatrzymuje ciepła, a wręcz przeciwnie jest nieprzyjemna i zimna w dotyku.

Najlepiej sprawdzi się papa dachowa. To materiał o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, dodatkowo tani i łatwy w montażu. Jeśli jednak ktoś nie chce odejść od pokrycia blachą, dach musi mieć warstwę termoizolacyjną, wykonaną podobnie jak ma to miejsce w przypadku ścian. Taki sufit może zostać pokryty blachą czy innym materiałem. Przy ich malowaniu warto postawić na farby akrylowe, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Ocieplenie budy matami termorefleksyjnymi

Skoro wiecie już, jak ocieplić budę dla psa na zimę, czas zabrać się do pracy przed nadejściem dużych mrozów. Jednak nie każdy ma czas na remont, a czas biegnie. O wiele prostszym rozwiązaniem jest zakup mat termorefleksyjnych. Wystarczy wyłożyć nimi podłogę, ściany i sufit. Maty są również łatwe w montażu, mocowane na rzepy lub zszywki. Poza tym są one trwałe, hipoalergiczne i nie dopuszczają wilgoci.

Ogrzewana buda dla psa

Dla większości to pomysł iście nieziemski, ale możliwy do realizacji. Mianowicie możliwe jest stworzenie w budzie prawdziwego ogrzewania, co jednak w najzimniejszym okresie będzie pochłaniać z kieszeni właściciela kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W tym celu należy zakupić panel z termostatem, który będzie się uruchamiał, kiedy temperatura spadnie poniżej ustawionej temperatury. Wszyscy ci, którzy obawiają się o wysokie wydatki, dodatkowo mogą zainwestować w licznik kontrolujący zużycie energii.

Ocieplenie budy dla psa nie jest więc szczególnie skomplikowane. Niekiedy wystarczą podstawowe czynności i materiały, które znaleźć można w większości warsztatów. Natomiast dobrze wykonana termoizolacja to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się nie tylko zimą, ale i podczas gorącego lata.

Leave a Comment (s)