logo
Jakie powinno być palenisko do wędzarni?

Jakie powinno być palenisko do wędzarni?

Wędzarnia w ogrodzie to gwarancja pysznych potraw, oczywiście, o ile mamy jakiekolwiek pojęcie o wędzeniu. Wędzarnię można wybudować, choćby korzystając z beczki, ale też kupić gotowy produkt. W tym artykule skupimy się na newralgicznym elemencie wędzarni, a więc palenisku. Jakie powinno być palenisko do wędzarni?

Jakie musi być palenisko wędzarnicze?

Palenisko do wędzarni jest niezbędnym elementem każdej tego typu konstrukcji, również wędzarni ogrodowej. To kluczowy element, który pozwala na wędzenie mięs, serów, ryb, a nawet owoców morza. Właśnie od paleniska zależy temperatura w komorze, ilość wydzielanego dymu i substancji chemicznych (niezależnie od stosowanego drewna), a w końcu smak wędzonki. Co najważniejsze, każde palenisko musi być:

wystarczająco duże,
wykonane z materiału bardzo dobrze oddającego ciepło,
większe niż powierzchnia spalania.

Jak zrobić palenisko do wędzarni?

Wiemy już, że palenisko wędzarnicze to ważny i podstawowy element całej konstrukcji. Dlatego też, jeżeli zostanie źle wykonane, przełoży się to na słabą jakość wędzonek. Budując palenisko do wędzarni, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in.:

Wielkość paleniska — palenisko nie może być zbyt małe, a na tyle duże, aby żar nie dotykał jego ścian. Optymalnie, aby przy każdej ściance zostało ok. 15 cm luzu względem komory. Można w ten sposób uniknąć kumulacji ciepła w ścianach paleniska i ewentualnie w kanale dymnym, jeżeli wędzarnia jest w niego wyposażona. To ważne, gdyż im wyższa jest temperatura, tym wędzenie jest gorętsze. Niestety, im wyższa temperatura, a mniejsza ilość dymu, tym gorzej, gdyż wędzenie zamienia się w duszenie.

Lokalizacja paleniska — palenisko betonowe, które znajduje się w ziemi, oddaje część ciepła i jest to rozwiązanie warte zastosowania. Tyczy się jednak przede wszystkim palenisk z kanałem dymnym, również zakopanym pod ziemią.

Dostęp do paleniska — jeżeli użytkownik nie zapewni dobrego dostępu do paleniska, będzie miał problem z kontrolą temperatury spalania drewna. Trudniej jest także dokładać drewno i usuwać żar.

Materiał — palenisko może być wylane betonem, po czym obłożone czerwoną cegłą bądź kamieniami. Sprawdzą się też inne materiały, które nie kumulują ciepła, ale szybko je oddają.

Gotowe palenisko do wędzarni ogrodowej

Budowa paleniska, podobnie jak całej wędzarni, jest tylko jedną z opcji. Prościej nabyć gotowy element. W ofercie KER znajduje się gotowe palenisko wędzarnicze, wykonane z najwyższej jakości stali chromowanej, która jest odporna na warunki atmosferyczne i pomalowana farbą termiczną o wytrzymałości 700 stopni Celsjusza. To palenisko z otworem i kołnierzem, który służy zamocowaniu rury dymowej. Dodatkowo palenisko pozwala regulować temperaturę, ma też ruszt oraz popielnik, a stabilność konstrukcji gwarantują cztery nóżki.

Wpływ paleniska na smak wędzonek

O tym, jak ważne jest palenisko, najlepiej świadczy fakt, że ma ono wpływ na smak wędzonek. Wszystko dlatego, że zawarte w dymie substancje, które nadają mu smaku, ulatniają się pod wpływem wysokich temperatur. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie mrówkowym i jego odmianach, ale też alkoholu, kwasie octowym, ketonach czy związkach pochodzących z drewna. W innym wypadku, kiedy palenisko nie będzie odpowiednie, wędzonki będą mało smaczne. Jeżeli nawet uda się zachować ich dobry smak, nieodpowiednie palenisko przełoży się na niski komfort wędzenia. Użytkownik będzie bowiem zmuszony do stałego doglądania paleniska.

Zapobiec temu pozwoli właściwie przygotowane palenisko, zapewniające komfort i znakomity smak potraw. Wędzone produkty będą zdrowe, pozbawione chemii, konserwantów, emulgatorów i stabilizatorów. Jednocześnie to spora oszczędność dla domowego budżetu, gdyż samodzielnie przygotowane mięso to mniejsze koszty aniżeli kupowanie go w sklepie, przynajmniej wówczas, kiedy mówimy o produktach spożywczych najwyższej jakości.

Leave a Comment (s)