logo
Mała wędzarnia drewniana tanim kosztem — czy to możliwe?

Mała wędzarnia drewniana tanim kosztem — czy to możliwe?

Jeżeli kogoś interesuje mała wędzarnia drewniana, jej zakup nie stanowi żadnego problemu. Najprościej jest nabyć gotowy produkt, po czym ustawić go w ogrodzie. Z jednej strony to element praktyczny, z drugiej — będący znakomitą dekoracją. Problemu nie sprawia również samo przygotowanie potraw w gotowej wędzarni. Co natomiast, kiedy powstał pomysł, aby zbudować wędzarnię ogrodową? Czy jest to możliwe przy relatywnie dużej oszczędności?

 

Mała i tania wędzarnia na działce — o czym pamiętać?

 

Jeżeli mała wędzarnia ogrodowa ma być i praktyczna, i wtapiać się w otoczenie, budowa jej od podstaw nie ma większego sensu. Co innego, kiedy to wędzarnia na działce, gdzie jej wygląd nie ma wielkiego znaczenia. Najważniejsze, aby wędzarnia była funkcjonalna, dodatkowo dała się zbudować szybko, łatwo i bez ponoszenia zbędnych kosztów.

 

Do budowy wędzarni ogrodowej na działce należy się przygotować. W ten sposób na całej inwestycji uda się sporo oszczędzić — finansowo i na czasie. Przygotować należy m.in.:

 

Projekt wędzarni – wędzarnia może być zadaszona lub odkryta. Jeżeli to maksymalne cięcie kosztów, należy postawić na wędzarnię odkrytą, podczas wędzenia przykrywając mięsa lnianymi lub jutowymi workami.

 

Materiały do budowy – oszczędzić można również na materiałach, choćby wykorzystując starą beczkę stanowiącą podstawę wędzarnika (więcej o wędzarni z beczki w artykule pt. Wędzarnia ogrodowa z beczki krok po kroku). Samą komorę zbić można z pozbawionych farby desek (np. z płotu lub skrzynek po owocach). Przydadzą się również cegły.

 

Dodatki wędzarnicze – tu z reguły należy nastawić się na pewien, choć niewielki wydatek. Kupić trzeba m.in. haki i siatki do mięsa, ewentualnie te pierwsze wykonać można z drutu.

 

Jak zbudować wędzarnię krok po kroku?

 

Na budowę wędzarni należy zagospodarować co najmniej kilka godzin. W pierwszej kolejności trzeba wykopać dół i wylać go betonem, dla większej oszczędności zalewając nim kamienie. Jeszcze prościej stworzyć palenisko w ziemi, choć pamiętać należy o zachowaniu dostępu do dołu, aby mieć możliwość dokładania drewna. Zadbać trzeba również o kontrolowanie w nim temperatury.

 

Niezbędny jest też relatywnie duży dystans między mięsem a paleniskiem. Z cegieł zbudować można komin, który doprowadzi ciepło i dym do wędzarnika. Nie trzeba ich nawet łączyć spoiwem, a ułożyć luźno, aczkolwiek stosunkowo szczelnie. W końcu konieczne jest też ograniczenie dostępu ognia i ciepła. Palenisko od drewnianego wędzarnika oddzielić można na przykład stalową płytą z otworami.

 

Po co budować, skoro można kupić?

 

Budowa wędzarni, przynajmniej w podstawowej, najprostszej formie, nie wymaga wielu materiałów, a więc i środków finansowych. Mimo wszystko nie każdy ma możliwości, czas, a przede wszystkim chęci, aby osobiście zabierać się za tworzenie tego typu konstrukcji. Poniekąd słusznie, ponieważ źle zaprojektowana i wykonana wędzarnia, mimo iż pozwoli oszczędzić na materiale, może oznaczać duże straty finansowe w postacie źle uwędzonego mięsa lub innych produktów.

 

Bezpieczniej i wygodniej kupić gotową wędzarnię. Mała wędzarnia ogrodowa "Staropolska" w sklepie KER - EK-091 i EK-092 - to koszt jedynie 329 zł. Naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę w pełni profesjonalną wędzarnię o wszystkich niezbędnych cechach takiej konstrukcji, która dodatkowo prezentuje się na tyle okazale, że stanowić będzie doskonałą ozdobę ogrodu. Oczywiście to wędzarnia mobilna, o niewielkich parametrach, którą bez trudu przewieźć można na działkę, kemping, nad łowisko i inne miejsce wypoczynku.

Leave a Comment (s)