logo
Ocieplana buda to nie wszystko. Jak zadbać o psa zimą?

Ocieplana buda to nie wszystko. Jak zadbać o psa zimą?

Wiele psów lubi przebywać zimą na zewnątrz, czego przykładem są czworonogi o gęstej sierści. Podstawą jest wówczas dobra, ocieplana buda dla psa. Jednak nie tylko w ten sposób należy zadbać o swojego czworonoga.

Jaki pies może przebywać zimą na zewnątrz?

Oczywiście ocieplana buda dla psa zimą jest niezbędna. Jednak najlepszym ocieplaczem dla czworonoga jest jego własna sierść. Ta powinna być gęsta i z podszerstkiem, a więc dodatkowa warstwa puchu znajdującego się blisko skóry. Tylko takie psy mogą mieszkać zimą na zewnątrz, ale to nie wszystko. Dodatkowo psa należy właściwie pielęgnować. Co ważne, nie można przesadzić ze zbytnim wyczesywaniem psa, a dokładniej jego podszerstka, jak ma to miejsce w przypadku domowych czworonogów. Aczkolwiek nie jest tak, że nie trzeba tego robić w ogóle. Wówczas powstaną kołtuny, które nie tyle nie ogrzeją czworonoga, ile odparzą jego skórę.

Zakazana jest też kąpiel psa zimą, co może skończyć się jego przeziębieniem. Nie wystarczy bowiem że pies wyschnie. Odbudowa warstwy ochronnej jego skóry trwa bowiem do kilku dni, w których czasie pies jest narażony na infekcje.

Co warte zauważenia, pewne zasady tyczą się nawet obroży, jaką pies powinien nosić zimą. Ważne, aby były to obroże skórzane lub materiałowe. Wręcz przeciwnie, nie zaleca się stosowania obroży metalowych. Te bowiem przyjmują temperaturę otoczenia, a więc mogą powodować odmrożenia skóry czworonoga.

Pożywienie psa zimą

Przed decyzją o tym, aby pozwalać psom spać w budzie przy niższych temperaturach, warto wykonać im podstawowe badania. Przede wszystkim mowa tu o badaniu krwi. O czym większość nie zdaje sobie sprawy, psy — podobnie jak ludzie — mogą marznąć również z powodu problemów zdrowotnych. Warto w tym miejscu wspomnieć między innymi o niedoczynności tarczycy. Niestety, ta przypadłość bardzo często dotyka czworonogi.

Ważne jest także pożywienie, które na mroźne dni powinno zawierać duże ilości tłuszczu, jak również kwasy omega-3 oraz omega-6. Bogate w te składniki są między innymi tłuste ryby. Sama karma powinna być bardziej kaloryczna, na przykład postawić można na karmę dla psów aktywnych, ewentualnie wzbogacić domowe pożywienie o porcję oleju. Poza dodatkowymi kaloriami ma to pozytywne przełożenie na sierść psiaka.

Nie mniej ważne, aby pies miał dostęp do świeżej wody. To ważne, zwłaszcza przy dużym mrozie, kiedy woda w miskach szybko zamarza. Zmieniać trzeba ją więc nawet kilka razy dziennie, szczególnie wówczas, kiedy podstawą pożywienia psa jest sucha karma. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Na przykład podczas dłuższej nieobecności do miski z wodą dosypać można odrobinę soli.

Jaka powinna być buda psa na zimę?

Jeżeli pies ma gęstą sierść i może mieszkać w budzie, ważne, aby spieniała ona odpowiednie warunki. Buda dla psa na zimę musi być dopasowana do jego rozmiarów. Z jednej strony nie może być zbyt duża, gdyż pies nie ogrzeje jej oddechem, z drugiej natomiast zbyt mała buda będzie niekomfortowa. Pies musi się w niej swobodnie obrócić w kółko.

Poza tym nie może, a przynajmniej nie powinna stać bezpośrednio na ziemi. Najlepiej, kiedy buda dla psa na zimę ma nóżki (np. Buda 2 Pory Roku w KER), a przynajmniej stoi na jakimś podwyższeniu. W innym wypadku zimno będzie ochładzać budę od dołu. Samo wejście powinno być natomiast osłonięte. Najlepsze są budy z przedsionkiem, ale sprawdzi się też kawałek starego dywanu.

Podstawą jest oczywiście ocieplana buda dla psa. Ocieplić należy więc ściany, podłogę i dach, o czym więcej mówi artykuł pt. Jak ocieplić budę dla psa na zimę? Pies musi mieć też sucho, a więc zamiast koców, które namokną od przenoszonego na łapach i sierści śniegu, lepsza jest wyściółka. Musi być jej na tyle dużo, aby pies mógł się w niej zagrzebać.

Widać w związku z tym wyraźnie, że fakt, czy pies może przebywać zimą na zewnątrz na stałe, jest zależny od kilku czynników. Na pewno należy tego unikać w przypadku czworonogów o rzadkiej i krótkiej sierści. Absolutnie zawsze do ich dyspozycji musi być natomiast wysokokaloryczne pożywienie, świeża woda i ocieplana buda.

Leave a Comment (s)