logo
Wędzenie mięsa w wędzarni ogrodowej

Wędzenie mięsa w wędzarni ogrodowej

Wędzarnie są dziś w zasięgu ręki każdego, kto chciałby mieć je w ogrodzie czy na działce. Nie ma już nawet potrzeby budowania ich od podstaw. O wiele szybciej i wygodniej kupić gotową wędzarnię, która z uwagi na swój dekoracyjny charakter będzie również doskonałą aranżacją zielonej przestrzeni przed domem. Jednak sama wędzarnia ogrodowa nie wystarczy, gdyż liczy się też sztuka. Jak więc wygląda w pełni profesjonalne wędzenie mięsa w wędzarni?

Jak przygotować mięso do wędzenia?

Wędzić można bardzo różne potrawy, nie tylko mięso, ale też ryby czy sery. Ten artykuł skupia się jednak na najczęściej wędzonych produktach mięsnych, a więc schabie, szynce, baleronie czy boczku. Jak zrobić to właściwie? Samodzielne wędzenie mięsa jest w zasięgu każdego bez wyjątku. Oczywiście wcześniej mięso należy we właściwy sposób przygotować, co też nie jest szczególnie trudne.

W pierwszej kolejności, na długo przed wędzeniem, mięso trzeba wymoczyć w solance, w której przeleżeć musi co najmniej 2-3 doby. Dzięki temu już po wędzeniu będzie można cieszyć się niezwykłym aromatem i smakiem, który zawładnie każdym podniebieniem.

Do przygotowania solanki, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim potrzeba wody i soli kamiennej, przygotowując roztwór w proporcji 2 litry wody na 250 g soli i 5 kg mięsa. Przydadzą się też przyprawy, nie tylko pieprz, ale również czosnek, papryka, oregano czy rozmaryn. Solanka zakonserwuje mięso i sprawi, że będzie ono znakomite w smaku. Po wyjęciu z tak przygotowanego roztworu należy je jeszcze wysuszyć. Wykorzystać do tego można specjalne worki wędliniarskie. W nich suszenie mięsa odbywa się przez około 10 godzin.

Jak wygląda profesjonalne wędzenie mięsa?

Poza właściwą wędzarnią ogrodową, na przykład Wędzarnią Staropolską EK-091, do wędzenia należy użyć właściwego drewna. Najlepszym wyborem jest drewno z drzew liściastych (np. olcha, buk, brzoza, jawor, klon) lub owocowych (np. jabłoń, wiśnia, śliwa), które nadaje wędzonkom charakterystycznego smaku i aromatu. Więcej o drewnie przeznaczonym do wędzenia mówi artykuł pt. Najlepsze drewno do wędzenia - jakie drewno wędzarnicze wybrać?

Samo wędzenie należy rozpocząć od wysuszenia w wędzarni ogrodowej, wcześniej ją nagrzewając i opalając wybranym gatunkiem drewna. Mięso, przy uchylonym otworze dymowym, suszy się przez około godzinę, po czym zamyka wędzarnię wraz z otworem dymu i przechodzi do wędzenia. Wyróżnia się jego trzy metody:

na zimno (trwa do kilku dni; w temperaturze 12-24 st. Celsjusza)
na ciepło (trwa do 48 godzin; w temperaturze 30-50 st. Celsjusza; w dymie rzadkim lub gęstym, który daje lepszy efekt)
na gorąco (trwa do kilku godzin; suszenie mięsa przez ok. 40 minut w temperaturze 40-50 st. Celsjusza, po czym wędzenie przez 30-60 minut w temperaturze 40-60 st. Celsjusza)

Z uwagi na oszczędność czasu, najczęściej wybiera się wędzenie mięsa na gorąco. Tak uwędzone mięso należy przechowywać wyłącznie w lodówce, a termin jego przydatności do spożycia to kilka dni. Nawet 2-3 tygodnie przechowywać można mięso wędzone na ciepło. Właśnie tą metodą zaleca się wędzenie mięsa wieprzowego. Znakomicie pod tym kątem wygląda również wędzenie mięsa na zimno. Dym całkowicie przenika produkt, a więc staje się on trwały i odporny na zepsucie.

Widać więc, że samodzielne wędzenie mięsa w wędzarni ogrodowej wcale nie jest szczególnie trudne, co tyczy się samego przygotowania, jak i procesu wędzenia. Ważne natomiast, aby wędzenie przeprowadzić we właściwej wędzarni, która ma odpowiednie palenisko i komorę wędzarniczą z deflektorem do rozpraszania dymu. Najbezpieczniej postawić więc na gotowe wędzarnie. Wówczas mięsa są uwędzone równomiernie, zachwycając aromatem i smakiem.

Leave a Comment (s)