logo
Wędzarnia drewniana - impregnować czy nie?

Wędzarnia drewniana - impregnować czy nie?

 

Wędzarnia drewniana - impregnować czy nie?

Impregnacja drewna polega na zanurzeniu lub malowaniu drewnianych elementów w specjalnie do tego celu przygotowanym impregnacie oraz pozostawienie ich w nim na pewien określony czas. W ten sposób zaimpregnowane drewno staje się niezwykle odporne na wilgoć, nadmierną temperaturę, mróz, wiatr, deszcz, a także pleśń i pozostałe grzyby, które niszczą drewno.

Wędzarnie drewniane pozostawiane na zewnątrz powinny zostać zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Wewnątrz wędzarnia zostaje impregnowana samoistnie przez dym podczas wędzenia. Nie ma potrzeby a nawet nie jest wskazane malowanie jej impregnatem od środka.

Zabezpieczając zewnętrznie wędzarnie drewnianą trzeba zwrócić uwagę, czym impregnujemy. Jest wiele środków zabezpieczających drewno, niestety nie wszystkie są odpowiednie do wędzarni. Podczas procesu wędzenia  komora wędzarnicza nagrzewa sie i impregnaty typu lakiery mogą wydzielać substancje chemiczne, szkodliwe dla człowieka.

Najlepszym środkiem impregnującym drewno jest naturalny olej. Olej, pokost lniany jest środkiem ekologicznym, używanym w stolarstwie, ciesielstwie i szkutnictwie. Pokost lniany dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu  jest szeroko stosowany do impregnacji drewna. Zabezpiecza się nim dziś woliery dla papug czy gryzoni, meble ogrodowe, płoty, altany, podłogi, powierzchnie rustykalnych mebli, a także używa do stolarki otworowej oraz parapetów. Współczesne pokosty są rozcieńczane, dzięki czemu mają lepiej wnikać w podłoże.

Zaimpregnowana wędzarnia z pewnością Będzie służyła nam dłużej i nabierze wyrazistości.

 

Leave a Comment (s)