logo
Czym wygodniej opalać wędzarnie?  Zrębki kontra drewno.

Czym wygodniej opalać wędzarnie? Zrębki kontra drewno.

Czym wygodniej opalać wędzarnie?  Zrębki kontra drewno.

Wszyscy lubimy wędzonki, jednak wielu smakoszy nie ma pojęcia, jak są wędzone wędliny dostępne w dużych sklepach. Niestety, ale w większości przypadków zamiast wędliny wędzonej dymem z drewna z polowych wędzarni, mamy pięknie wyglądającą wędzonki moczone w preparatach chemicznych w tzw. płynach dymu wędzarniczego. Najlepiej jest przygotować i wędzić wędliny samodzielnie i tutaj nasuwa sie pytanie, czym wędzić?  Mamy do wyboru palonki drewna oraz zrębki czy wiórki. Postaramy sie  przybliżyć wybór i możliwości produktów do opalania wędzarni.

Do wędzenia mięs i ryb najczęściej stosuje się drewno z drzew liściastych, zarówno tych owocowych, jak i gatunków ozdobnych oraz leśnych. Każdy gatunek drewna zastosowanego do wędzenia przekłada się na inny smak, zapach i intensywność barwy uwędzonych wyrobów. Wybór rodzaju drewna ma ogromne znaczenie dla finalnego efektu wędzenia. Oto jaki smak, aromat i barwę nadają produktom wędzonym różne gatunki drzewa:

Jabłoń – daje łagodny dym, stosowana głównie do wędzenia drobiu, nadaje mięsu owocowo-słodki smak i ciemnobrązowy kolor.

Wiśnia – popularna wśród miłośników wędzonego drobiu, nadaje mięsu zbliżone walory smakowe co jabłoń, ale jego smak jest lekko gorzkawy, brązuje mięso.

 Śliwa – stosowana jest do wędzenia wieprzowiny, a także kiełbas, nadaje produktom słodkawy posmak z nutą owocową.

Grusza – idealnie komponuje się z drobiem, produkty wędzone w drewnie gruszy nabierają czerwonawego koloru.

Winorośl – pasuje do delikatnego mięsa, dobrze sprawdza się przy wędzeniu ryb oraz drobiu, daje gęsty dym nadający mięsu bardzo intensywny, owocowy smak.

Klon – pasuje do cięższych gatunków mięs, stosuje się go głównie do wędzenia wołowiny, ale może być także wykorzystywany do ryb. Dym klonu powoduje, że mięso nabiera złocistożółtego koloru i słodkiego smaku.

Orzech – drewno to wykorzystuje się do wędzenia ryb oraz drobiu. Nadaje ono mięsu dość specyficzny, nieco cierpki smak oraz ciemnożółte zabarwienie.

Jesion – posiada silny aromat, stąd dobrze komponuje się z dziczyzną, nadaje mięsu złocistożółtą barwę oraz stosunkowo ostry smak.

Akacja – drewno, które warto zastosować do wędzenia drobiu oraz wieprzowiny. Nadaje mięsu jasnożółty, czy też cytrynowy kolor. Smak produktów uwędzonych drewnem akacjowym jest przyjemnie słodkawy.

Buk – zalecany do wędzenia głównie wieprzowiny oraz ryb. Wędzonki nabierają jasnożółtego zabarwienia.

Dąb – jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków drewna do wędzenia, wykorzystywany do przyrządzania drobiu, ryb oraz wołowiny. Dąb czerwony nadaje mięsu brązowego koloru oraz nieco ziemisty smak z goryczką, ale wyczuwalny jest też posmak miodu. Z kolei dąb biały nadaje nieco łagodniejszy smak oraz barwę ciemnożółtą.

Bez – drewno dla smakoszy, stosowany do wędzenia rzadziej spotykanych w wędzarniach produktów, takich jak mięso baranie, koźlęce czy owoce morza. Jego dym jest bardzo delikatny i nadaje mięsu subtelny kwiatowy posmak.

 Lipa – barwi mięso na złotożółty kolor i nadaje mu słodkiego smaku. 

 Olcha – uniwersalny gatunek drewna do każdego rodzaju mięsa. Daje szerokie możliwości uwędzenia mięsa na różne kolory, począwszy od żółtego po brązowy.

Brzoza – okorowane kawałki brzozy można wykorzystać do rozpalania paleniska i podsycania temperatury.

Oprócz drewna można używać do wędzenia również zrębków. Trzeba pamiętać, że zrębki powstają w specjalnych urządzeniach, które tną drewno na regularne kawałeczki, tworząc tak zwane klasy zrębek (o czym w dalszej części artykułu). Zrębki produkowane są z drewna drzew liściastych oraz owocowych, które rosły na terenach ekologicznie czystych.  Drewno po rozdrobnieniu poddawane jest procesowi suszenia w wysokich temperaturach (250-400⁰C), dzięki czemu osiąga najbardziej optymalną wilgotność – poniżej 11%. Proces ten zapewnia również likwidację zarodników pleśni i grzybów oraz drobnoustrojów.

Z doborem zrębków można nieco eksperymentować, jednak trzeba bardzo uważać z pomysłowością w tym zakresie. Istniej bowiem ryzyko, ze zamiast podkreślić walory dania czy ich dodać, osiągnie się skutek odwrotny i dana potrawa więcej tych walorów straci, niż zyska.

Czy to zrębki czy polana drewna, trzeba pamiętać  aby materiał był dobrego gatunku, bez zasinień, pleśni i suchy.

Leave a Comment (s)