Domowa wędzarnia - jak zrobić?
Domowa wędzarnia - jak zrobić?
Domowa wędzarnia, wędzenie czy też wędzonki to bardzo często używane słowa w obecnych czasach. Bez wątpienia nie ma nic bardziej aromatycznego, niż świeżo uwędzone wędliny, sery czy ryby. Co prawda wszystko mamy dostępne w sklepach lub marketach. Jednak wieloraki wybór nie zawsze idzie w parze z jakością czy świeżością. Samodzielnie przygotowane wędzonki dają nam gwarancje świeżości, pewności użytych przypraw i jakości.
Domowa wędzarnia – ale która ?
Ogromny wybór na rynku domowych wędzarni daje nam wiele możliwość. Do wyboru mamy wędzarnie :
- drewniane z paleniskami zewnętrznymi połączonymi z komora rurami i paleniskiem
- metalowe z zewnętrznymi paleniskami
- metalowe z wewnętrznym paleniskiem, przeznaczone do opalania zrębkami
- murowane
Satysfakcja z samodzielnego wykonania domowej wędzarni.
Wprawdzie kupić można wszystko, aczkolwiek samodzielne wykonanie przyniesie wiele korzyści. Między innymi satysfakcja, oszczędność jak również wpływ na całą konstrukcję. Wędzarnia domowa pozwoli nam na samodzielne wykonanie kiełbas, mięs i wielu innych potraw. Jak wykonać ją samodzielnie?
Miejsce na domową wędzarnię
Jeżeli mamy zamiar wybudować wędzarnie samodzielnie, to musimy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Jak wiadomo, nie jest to bez znaczenia.
Wędzarnia wydziela dość duże ilości zapachów i dymu, dlatego nie powinna znajdować się zbyt blisko zabudowań. Domowa wędzarnia może być uciążliwa dla sąsiadów, więc musimy umieścić ją w ustronnym miejscu.
Ważne jest także to, żeby wędzarnia stała w miejscu dość suchym, dlatego jeżeli mamy możliwość - dobrze zbudować jest nad nią daszek.
Materiał na domową wędzarnię
W zależności od ilości posiadanego miejsca, umiejętności i dostępnych materiałów budowa wędzarni może być zróżnicowana. Wędzarnia ogrodowa może być zbudowana z:
- metalu,
- drewna,
- cegieł lub kamieni
Domowa wędzarnia metalowa
Wykonanie wędzarni z metalu wymaga dość zaawansowanych umiejętności technicznych. Jeżeli chcemy ją wykonać od podstaw musimy umieć obrabiać i spawać stal lub żeliwo. Jeżeli nie posiadamy takich umiejętności, istnieje prostszy sposób.
Jako komorę wędzenia można wykorzystać czystą, metalową beczkę. Na początek z beczki usuwamy wieko, by zamocować w jej wnętrzu poprzeczki do zawieszania wędzonej żywności. Następnie w pokrywie wycinamy otwór, w który wkładamy rurkę pozwalającą na odprowadzenie dymu i obrabiamy krawędzie tak, by można było przykrywać beczkę. Dodatkowo w dnie beczki wycinamy otwór do zamocowania komina paleniska.
Komin i rurkę odprowadzającą można zamocować w otworze za pomocą kołnierza, przynitować lub przykręcić za pomocą śrub. Kolano komina zamocowane w beczce łączymy elastyczną rurą kominową z paleniskiem w zamykanym murowanym grillu lub metalowym piecyku. Jeżeli przygotujemy kilka długości rury łącznikowej, będziemy mogli regulować temperaturę wędzenia poprzez zmianę długości przewodu dymnego.
Jeśli natomiast wolisz kupić gotową wędzarnie metalową kliknij w link poniżej:
https://www.ker24.pl/wedzarnie-metalowe/38-93-wedzarnia-metalowa.html#/42-daszek-p%C5%82aski
Domowa wędzarnia drewniana
Budowa wędzarni drewnianej jest bardzo podobna do tej wykonanej z metalu. Domową wędzarnię z drewna jest jednak stosunkowo łatwo wykonać zupełnie od podstaw, dzięki czemu mamy wpływ na jej wielkość i inne parametry. O ile jest to zajęcie wymagające pewnych umiejętności technicznych o tyle łatwiejsze jeżeli chcemy zbudować wędzarnię o dużych rozmiarach, niż w przypadku wędzarni z metalu.
Do zbudowania drewnianej wędzarni potrzebujemy desek z mocnego i odpornego na wilgoć materiału. Wędzarnia drewniana składa się z komory wędzarniczej, komina i paleniska.
Należy pamiętać, że palenisko i komin są identyczne jak w opisywanej wcześniej wędzarni metalowej. Możemy wykorzystać grill murowany, metalowy piecyk lub specjalnie wykonane murowane palenisko. Wykonanie komory wędzarniczej z drewna polega na zbiciu z desek dużej skrzynki, wyposażonej wewnątrz w poprzeczki do wieszania żywności, a na zewnątrz szczelne drzwiczki.
Deski najlepiej jest łączyć za pomocą wkrętów wykonanych z metalu odpornego na korozję. Musimy połączyć ze sobą deski by stworzyły wszystkie sześć ścian skrzynki. Łączymy je za pomocą kantówek. Między deskami układamy pakuły lniane, które uszczelnią skrzynię komory wędzarniczej. Kantówki mocujemy także na bocznych brzegach górnej i dolnej powierzchni skrzyni.
W górnej części wycinamy okrągły otwór i montujemy rurę odpływową od średnicy 5-10 cm. W dolnej wycinamy otwór pod komin i montujemy kolanko z kołnierzem. Oba elementy najlepiej zamocować wkrętami. Następnie łączymy dwie boczne, górną, dolną i tylną ścianę komory, wkręcając wkręty w kantówki. Jeżeli używamy grubych desek będziemy musieli wcześniej wywiercić otwory prowadzące wkręty, by możliwe było ich dokręcenie.
Następnie w przedniej ścianie wykonujemy otwór pod drzwiczki. Mogą być one wykonane z drewna, ale najlepszym wyborem będą drzwiczki metalowe. Wokół otworu drzwiczek można przykręcić kantówki wzmacniające. Drzwiczki metalowe montujemy z całą konstrukcją za pomocą śrub. Obramowanie także uszczelniamy pakułami. W przypadku drzwiczek z drewna, możemy wykorzystać wycięte elementy, do których zamocujemy zawiasy, okucia wzmacniające i zamknięcie. Całość stawiamy na podstawie i łączymy z paleniskiem, podobnie jak wędzarnię z beczki.
Domowa wędzarnia murowana
Najbardziej zaawansowanym sposobem na własną wędzarnie jest urządzenie murowane. Taka konstrukcja jest bardzo trwała i solidna, jednak jej budowa należy do bardzo skomplikowanych.
Najważniejszy w tym przypadku jest sam projekt wędzarni. Po zbudowaniu wszelkie zmiany będą już niezwykle trudne i będą wymagać burzenia murowanych ścian. Budowa wędzarni z cegieł lub kamieni może być zrealizowana na dwa sposoby:
* grill murowany z wędzarnią,
* wędzarnia ogrodowa.
Podsumowując, własnoręczna budowa wędzarni na z pewnością przyniesie wiele satysfakcji każdemu majsterkowiczowi. Jeżeli nie czujemy się na tyle kompetentni by samodzielna budowa wędzarni zakończyła się sukcesem, zatem możemy zakupić gotowe rozwiązania klikając w link poniżej:
https://www.ker24.pl/13-w%C4%99dzarnie-ogrodowe
Leave a Comment (s) Cancel Reply