logo
Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Wędzarnie ogrodowe cieszą się coraz to większą  popularnością. Wędzenie sprawia wiele radości, pozwala kontrolować co wędzimy i w jaki sposób.  To sami decydujemy kiedy i co przyrządzimy. Satysfakcja z wyśmienicie pachnących wyrobów jest bezcenna i chociażby dlatego warto pokusić się o nabycie wędzarni. Do rozpoczęcia przygody z wędzeniem potrzebna jest oczywiście dobra wędzarnia ogrodowa. Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową? Czym się kierować podczas jej zakupu? Postaramy się w skrócie przybliżyć i rozjaśnić to zagadnienie.

Jak Wybrać Najlepszą Wędzarnię Ogrodową?

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Rodzaje wędzarni ogrodowych:

- wędzarnia ogrodowa drewniana

- metalowa wędzarnia ogrodowa

- murowana wędzarnia ogrodowa

- elektryczna wędzarnia ogrodowa

 

Wędzarnia ogrodowa to urządzenie służące do konserwowania żywności za pomocą dymu. W wędzarni możemy wędzić wędliny, sery i ryby. Wędzenie nie tylko konserwuje produkty, ale również nadaje im doskonały smak, zapach i wygląd.

Wędzarnia drewniana przypomina niewielki domek albo budkę z otwieranymi drzwiczkami. Jest mobilna – można ją przenosić z miejsca na miejsce wedle uznania bądź przykładowo schować i chronić przed złym działaniem warunków atmosferycznych.

Najchętniej klienci wybierali wędzarnię drewnianą, dostępną w linku poniżej.

https://www.ker24.pl/opalone/72-149-w%C4%99dzarnia-ogrodowa-ek-092op.html#/45-rozmiar_paleniska-40x25x25_cm

Jak Wybrać Najlepszą Wędzarnię Ogrodową?

Wędzarnia metalowa jest  łatwo dostępna w sklepach. Jej  wygląd nie jest tak stylowy, jak drewnianych czy kamiennych, ale jest   trwała, bardziej odporne na wilgoć i łatwa w utrzymaniu czystości. Z uwagi na możliwość dużego nagrzania się komory podczas wędzenia, musimy mieć to na uwadze i być ostrożnym w celu uniknięcia poparzenia.

Wędzarnia murowana na pierwszy rzut oka przypomina duży piec. Może być wykonana z kamienia, cegły lub – nieco rzadziej – betonu. Niewątpliwie stanowi piękną ozdobę podwórka, prezentują się naprawdę imponująco. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to ciężka konstrukcja, która wymaga utwardzonej powierzchni z fundamentem. Zaletą tego typu urządzenia jest jednak jego trwałość – z pewnością posłuży przez wiele, wiele lat. Niestety nie jest tez mobilna i musimy dobrze przemyśleć jej lokalizację.

Wędzarnia elektryczna jest wygodna w użytkowaniu, wyposażona w grzałkę oraz termostat, który utrzymuje temperaturę wędzenia na stałym poziomie. Tego typu wędzarnie doskonale sprawdzą się wszystkim tym osobom, które właśnie zaczynają swoją przygodę z wędzeniem. Dodatkowo nie ma tutaj kontaktu z ogniem.

Każda wędzarnia do ogrodu – bez względu na to czy jest to wędzarnia drewniana, murowana, czy też metalowa powinna charakteryzować się pewnymi elementami, które będą decydować o jej komforcie w trakcie użytkowania, a także jej funkcjonalności.

 

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Elementy wędzarni ogrodowych

Najważniejszym z elementów jest palenisko. To ono jest sercem całej wędzarni. W zależności od modelu, palenisko jest integralną częścią konstrukcji lub stanowi element oddzielny połączony z wędzarnią rurami.  Palenisko do wędzarni musi być większe niż planowana i wymagana powierzchnia spalania. Nie może być na tyle małe, że bez zachowania pustej przestrzeni pozwoli jedynie na wypełnienie opałem. Palenisko powinno dobrze oddawać ciepło. Jego powiększenie ponad planowaną przestrzeń spalania jest więc zasadą uniwersalną. Niska temperatura spalania drewna to podstawa wędzenia. Budując palenisko do wędzarni należy zadbać o to, by jego wielkość umożliwiała spełnienie tej zasady.

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Komora wędzarnicza jest nie mniej ważna niż palenisko. To przestrzeń, w której wiesza się bądź układa żywność przeznaczoną do wędzenia. Komora jest wyposażona w różnego rodzaju chwytaki, haki, itp., jest połączona z przewodem dymowym. Wymiar komory wędzarniczej powinien dążyć do kwadratu, a jej optymalna wysokość to minimum 1m (2-3 poziomy do zawieszania wyrobów + możliwość zawieszenia okazałej rybki w całości ). Kwadrat powoduje lepszą penetrację dymu w komorze, a co za tym idzie – temperatura w komorze rozkłada się równomiernie.

Dodatkowo wędzarnia powinna posiadać rury , termometr, kijki do zwieszania , haki.

Jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Trudno ocenić, jaka wędzarnia jest najlepsza, ponieważ zależeć to będzie od ilości miejsca, jaskie możemy wydzielić na ten cel oraz naszego doświadczenia w wędzeniu. Dla osób początkujących lepiej sprawdzą się konstrukcje prostsze, przenośne, które są łatwe w użyciu. Dla własnej wygody wybierzmy wędzarnie, z łatwym dostępem do wędzonek. Obecnie są dostępne wędzarnie otwierane przez daszek od góry a także z drzwiczkami otwieranymi do boku oraz do dołu.

 

share this

Leave a Comment (s)