logo
Domowa wędzona kiełbasa - Przepis!

Domowa wędzona kiełbasa - Przepis!

W Wielką Sobotę zaniesiemy do kościołów koszyczki wielkanocne. W święconce powinny znaleźć się m. in. jajka, chleb, sól oraz kiełbasa!


Poniżej serwujemy Wam więc przepis na pyszną polską kiełbasę!

 

SKŁADNIKI:

* łopatka wieprzowa - 4 kg
* szynka wieprzowa - 4 kg
* udziec z indyka bez skóry i kości - 3 kg
* mięso wieprzowe klasa II (kawałki z większa zawartością tłuszczu) - 2 kg

Na 1 kg mięsa potrzeba około 1 m cienkich jelit wieprzowych.

Na 13 kg mięsa:

* 130 g soli - licząc na 1 kg mięsa 10 g soli
* 1 dużą główkę czosnku
* 20 g czarnego pieprzu mielonego (1 opakowanie)
* 15 g białego pieprzu mielonego (1 opakowanie)

 

ZAPRAWA Z PRZYPRAW PRZYGOTOWANA Z:
- 1 łyżeczki ziaren gorczycy
- 5 listków laurowych
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżki octu winnego
- 1 łyżki cukru
- 1 litr wody

 

WYKONANIE:

Do garnka wlewamy wodę i dodajemy do niej przyprawy (gorczycę, liście laurowe, ziele angielskie, ocet, cukier). Całość gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut od zagotowania, studzimy i przecedzamy.

Wszystkie gatunki mięs kroimy na kawałki i mielimy w maszynce elektrycznej.  Do zmielonego mięsa wsypujemy sól, mielony pieprz, zmiażdżony w wyciskarce czosnek oraz wlewamy wystudzoną zaprawę. Mięso wyrabiamy przez około 1/2 godziny, do chwili aż zacznie odchodzić od dłoni. 

 

Jelita najpierw moczymy w ciepłej wodzie (około 30 stopni C) przez około pół godziny, a później dokładnie płuczemy z zewnątrz i w środku pod małym strumieniem ciepłej wody.

Masę mięsną nakładamy do maszynki porcja po porcji i nabijamy nią jelita. Jelita muszę być dość mocno nabite. Na końcu każdego wypełnionego jelita robimy węzeł.

 

Gotowe pęta kiełbasy zawieszamy na kijach, na których będą się później wędziły.

Kiełbasę wędzimy dymem z drewna olchowego, do którego można dodać trochę drewna z drzew owocowych, np. jabłoni, gruszy, śliwy. Stosujemy technikę wędzenia "na gorąco" czyli wędzenia w ciepłym dymie o temperaturze 50 - 60 stopni C. 

Pęta surowej kiełbasy przewieszone na kijach zawieszamy w komorze wędzarniczej. Początkowo komorę pozostawiamy otwartą aby kiełbasa obeschła. Po około 40 minutach do 1 godziny zamykamy drzwiczki i kiełbasę wędzimy w temperaturze 50 - 60 C przez kolejne 4 - 5 godzin. W tym czasie kiełbasa nabierze pięknego, brązowego koloru i smakowitego aromatu. 

 

Przepis pochodzi z bloga ankawell.blogspot.com

 

share this

Leave a Comment (s)